5 دستور مهم در command prompt ویندوز که باید بدانید

5 دستور کلیدی در cmd ( محیط داس )

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید کاری را در ویندوز انجام دهید ولی به صورت گرافیکی قادر به انجام آن نباشید.بله! درست است .شما گاها مجبورید از Command prompt برای اجرای برخی دستورات در ویندوز استفاده کنید.

امکان بررسی تمام دستورات ممکن در command prompt در این مقاله امکان پذیر نیست ولی 10 مورد از پرکاربرترین دستورات که بهتر است آنها را یاد بگیرید در این مقاله باهم بررسی می کنیم.

ابتدا برای اجرا خط فرمان command prompt منوی استارت را باز کنید و کلمه cmd و یا command prompt را تایپ کنید و اینتر را فشار دهید تا خط فرمان ظاهر شود. حال می توانید دستورات را بر حسب نیاز خود اجرا کنید.

IPCONFIG – پیدا کردن سریع و بدون دردسر آدرس IP

برای یافتن آدرس ip می توانید از کنترل پنل نیز استفاده کنید که نیاز به چندین کلیک دارید. ولی به راحتی می توانید با استفاده از دستور ipconfig آدرس آی پی و اطلاعات دیگری را نیاز بیابید.

برای استفاده از این دستور کافی است بعد از اجرای Command prompt دستور ipconfig را تایپ کنید. لیستی از اتصالات سیستم شما به شبکه نمایان می شود . اگر از wifi استفاده می کنید از اطلاعات بخش Wireless LAN adapter و اگر از کابل استفاده می کنید از اطلاعات بخش Ethernet adapter Local Area Connection قسمت IPV4 Address را پیدا کنید اعداد روبروی این بخش آی پی آدرس شماست.

ipconfig-command[4]

دستور ping و tracert – عیب یابی ارتباط با شبکه ها

اگر در کار با شبکه یا ارتباط با یک وبسایت با مشکل روبرو شوید ابزارهای متفاوتی در سیستم عامل های مختلف برای عیب یابی و کمک به کاربران پیشبینی شده اند که می توانند به شما کمک کنند.

اولین دستور در سیستم عامل ویندوز ping است .در Command prompt دستور ping google.com را تایپ کنید و اینتر را بزنید. یک بسته اطالاعاتی به سرور های گوگل ارسال می شود و در صورتی که سرورهای گوگل این بسته را دریافت کنند پاسخی مبنی بر رسیدن بسته به سیستم شما بر می گردانند . و اگر این بسته به گوگل نرسد پیامی مبنی بر وجود اشکال به شما خواهد رسید. زمان رد و بدل شدن این بسته به شما نشان داده می شود تا از سرعت ارتباطات مطلع شوید.

ping-command-on-windows

دستور tracert نیز برای عیب یابی دقیقتر مورد استفاده قرار می گیرد. این دستور مسیری را که بسته اطلاعاتی حرکت میکند تا به مقصد برسد را مشخص می کند و می توانید در صورت وجود مشکل ، IP مکان وقوع مشکل را ببینید. به طور مثال دستور tracert google.com را وارد کنید و شما مسیر حرکت بسته اطلاعاتی به سمت google را مشاهده خواهید کرد.

tracert-command-on-windows

دستور shutdown – ایجاد کلید میانبور برای خاموش کردن سیستم

با استفاده از این دستور به راحتی می توانید سیستم را خاموش یا ریستارت کنید. اگر می خواهید سیستم به مدت محدودی روشن باشد و بعد خود به خود خاموش شود این دستور بسیار کارآمد خواهد بود. به طور مثال می خواهید سیستم شما بعد از 1 ساعت خاموش یا ریستارت شود به راحتی می توانید با استفاده از دستورات زیر این کار را عملی کنید . توجه داشته باشید که واحد زمان دقیقه است .

 خاموش کردن : shutdown /s /t 60

 ریستارت کردن : shutdown /r /t 60

ادامه دارد…

3 پاسخ

تعقیب

  1. […] به آن دسترسی دارند می توانید از دستور tracert که در مقاله دستورات command prompt برای شبکه توضیح داده شده است استفاده کنید و مسیر رسیدن به وبسایت […]

  2. […] با استفاده از Troubleshoot ویندوز به نتیجه نرسیده اید و از دستورات CMD در زمینه شبکه استفاده کرده اید جواب نگرفته اید. بهترین راه حل که در […]

  3. […] با استفاده از Troubleshoot ویندوز به نتیجه نرسیده اید و از دستورات CMD در زمینه شبکه استفاده کرده اید جواب نگرفته اید. بهترین راه حل که در […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *