روش بررسی لپ تاپ دست دوم قبل از خرید – بخش دوم

راهنمای خرید لپ تاپ دست دوم

در مطلب قبلی دو مورد از کارهایی که به نوبت باید قبل از خرید یک لپ تاپ دست دوم انجام دهیم بررسی شد. در این مطلب به ادامه موارد قبلی می پردازیم .

4- بررسی تعمیری بودن یا نبود لپ تاپ

باید در نظر داشته باشید که باز شدن پیچ های پشت لپ تاپ حتما به معنی تعمیر شدگی نیست . و ممکن است برای ارتقا یا تمیز کاری و یا چیز های دیگر نیز باشد. در حالت کلی بهتر است لپ تاپی که خریداری می کنید پیچ هایش باز نشده باشند و برچسبی که شرکت گارانتی کننده و سازنده بر روی پیچ میزنند جدا نشده باشد. اگر به لپ تاپ مشکوک هستید ، بهتر است لپ تاپ را به یک متخصص نشان دهید تا از عدم تعمیری بودن بورد اصلی لپ تاپ مطمئن شوید.

5- تطبیق مشخصات اصلی لپ تاپ با مشخصاتی که فروشنده بیان می کند.

به هیچ عنوان به حرف های فروشنده اکتفا نکنید. متاسفانه افراد سودجویی در بازار وجود دارند که بورد های لپ تاپ های ضعیفتر را در قالب لپ تاپ های رده بالا قرار داده و می فروشند و یا هارد یا برخی قطعات دیگر را عوض می کنند.

از نرم افزار هایی مانند Speccy  که به راحتی با یک جست و جوی ساده می توانید دانلود کنید استفاده کنید. کافیست برنامه را بر روی لپ تاپ مورد نظر نصب کنید و کمی صبر کنید تا سیستم شناسایی شود. مشخصات لپ تاپ را با دقت با گفته های فروشنده مطابقت دهید و مطمئن شوید که لپ تاپ مورد نظر شماست.

6- عمر لپتاپ را بسنجید

ظاهر لپ تاپ یکی از عواملی است که می توانید از طریق آن به میزان کارکرد لپ تاپ پی ببرید ولی نباید گول ظاهر تمیز لپ تاپ را نیز خورد.

نرم افزار hard disk sentinel را دانلود کنید و بر روی سیستم مورد نظر نصب کنید. این نرم افزار میزان کارکرد دقیق هارد لپ تاپ را نمایش می دهد. در شکل زیر مکان نمایش میزان کارکرد هارد مشخص شده است .

البته باید در نظر داشته باشید که اگر هارد لپ تاپ تعویض شده باشد این اعداد قابل اعتماد نخواهد بود. پس باید با دقت کامل لپ تاپ را تست کنید.در لپ تاپ های استوک که در بازار هست این روش جواب نمی دهد چون همه این لپ تاپ پیچ های پشتشان باز شده است .!!!

7- بنچ مارک بگیرید

گرفتن benchmark به منزله تست قدرت لپ تاپ نیست. با این کار شما قطعات مختلف لپ تاپ را تحت فشار قرار می دهید تا از سلامت آن ها اطمینان یابید. چون ممکن است یک لپتاپ در حالت عادی به خوبی کار کند ولی وقتی فشار متحمل می شود ایراد خود را بروز دهد. برای گرفتن benchmark ابزار های مختلفی وجود دارد که من Futuremark PCMark پیشنهاد می کنم ولی حجم بالایی دارد.همچنین می توانید از PerformanceTest که حجم کمتری دارد استفاده کنید که عملکرد خوبی نیز دارد.

8-فیلم تماشا کنید !!!

حتما از فروشنده مهلت تست بگیرید و با لپ تاپی که خریداری کرده اید چند ساعت فیلم پخش کنید. این کار به صورت مداوم قسمت های مختلف لپ تاپ را چند ساعت درگیر می کند و باعث می شود ایراد های احتمالی لپتاپ که در صورت استفاده زیاد خودنمایی می کنند بروز کنند.

 

اگر سوالی داشتید می توانید در قسمت نظرات مطرح کنید .

1 پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *